IP Telefon

IP tabanlı sistemlerin gelişmesi ile birlikte IP santraller ve IP telefonlar da yaygınlaşmaya başladı. IP telefon sistemleri kurum içerisinde mevcut network altyapısı üzerinden veya yeni kurulacak olan network yapısı üzerinden çalışabilmektedir. Sesin data hatları üzerinden aktarılması prensibiyle çalışan IP telefon (voip telefon) sistemleri aynı zamanda birlikte gelen uygulamalar ile mekandan bağımsız aynı platform üzerinde haberleşebilmektedir.

IP telefon ilk yatırım maliyeti, analog telefonlara kıyasla yüksek olmasına rağmen gerek sistemin yetenekleri ve esnek yapısı gerekse düşük kullanım maliyetleri ile kısa vadede öenli maliyet avantajları sağlamaktadır.

IP Telefon Sistemleri temel olarak; bir Çağrı Yönetici (Call Manager), Ses Geçidi (Voice Gateway) ve IP Telefon cihazlarından oluşmaktadır. Veri kablolaması ve telefon kablolamasını tek bir ortamda birleştirerek hem sistem yönetiminizi kolaylaştırır, hem de maliyetlerinizi düşürür.

Özellikle dağıtık yapılarda aynı network altındaki mağazalar, şubeler arasındaki görüşmeler son derece ekonomik olarak sağlanırken ev telefonunu veya cep telefonunu iş yerindeki dahili hatlar gibi kullanım imkanı sağlayarak hem ekonomik hem de iş verimliliğini arttıracak esnek yapı sağlıyor.