Ağ Güvenliği

Ağ güvenliğinin olmazsa olmazlarından biri firewall (güvenlik duvarı) cihazlarıdır. Firewall, tanımlanmış olan kurallar çerçevesinde ağlar networkler arasındaki trafik akışının kontrolünü sağlar. Kurumların iç network ağını internet kaynaklı tehlikelerden korumak UTM, firewall cihazlarının en temel amacıdır.

Firewall cihazları gelen trafiği inceleyerek üzerinde tanımlanmış olan kurallar ile karşılaştırır. Bu işlem sonrasında tehdit algılanması durumunda trafiği engeller, trafiğe izin verir veya başka bir aksiyon almak üzere diğer ağ güvenliği teknolojilerine iletir..

Firewall cihazlarının en temel yetenekleri arasında erişim kontrolü, kimlik doğrulama ve NAT sayılabilir. Günümüzde UTM (Birleşik tehdit yönetimi) adıyla da anılan firewall cihazları bu temel işlevlerin dışında bir çok yeteneğe de sahiptir. Firewall cihazlarının yetenekleri arasında bulunan VPN, SSL, IPS, URL Filtreleme, Web Security, Antivirüs, Anti-Spam, Anti-Malware, Clustering, VOIP gibi kavramlarını Blog sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu teknolojilerin güncel firewall cihazlarından tek platform üzerinde bulunuyor ve yönetiliyor olmasından ötürü bu gelişmiş firewall cihazları “Security Gateway” ya da (yeni nesil) Next Generation Firewall cihazları olarak ta anılmaktadır.

BT Bilişim olarak, alanında lider firewall markaları ve ağ güvenliği çözüm ortaklarımızla network ağlarınızı korumaya yardımcı olauyoruz.